Lęšiai / Visi

Kontaktiniai lęšiai

Faktai apie kontaktinius lęšius

Kontaktiniai lęšiai buvo pradėti gaminti buvo XIX amžiaus pabaigoje. Pirmieji kontaktiniai lęšiai buvo stikliniai ir labai nepatogūs, nes jie uždengdavo visą akį, o nešioti tokius lęšius buvo galima daugiausiai tris valandas. Po daugelio metų naudojant specialią plastmasę buvo sumažintas lęšių dydis, todėl juos žmonės galėjo nešioti iki dvylikos valandų. Ir tik septintajame dešimtmetyje buvo sukurti tokie lęšiai, kokius žmonės nešioja dabar – minkšti, pagaminti iš silikono ir hidrogelio mišinio, pralaidūs deguoniui.

Kam tinka kontaktiniai lęšiai?

Kontaktinius lęšius gali nešioti tiek vaikai, tiek vyresni žmonės, kuriems gydytojai yra nustatę trumparegystę arba toliaregystę. Tam tikrais atvejais kontaktiniai lęšiai yra naudojami gydymo ar kosmetiniais tikslais, užmaskuojant akies rainelės arba ragenos defektus ar akiniams nebesuteikiant atitinkamo matomumo. Vis tik dažniausiai akinius atsisako nešioti aktyviai gyvenantys ar sportuojantys žmonės. Tokiu atveju kontaktiniai lęšiai – puikus pasirinkimas, nes jie ne tik suteikia gerą matomumą, bet ir padeda nevaržomai jaustis.

Šiuo metu labiausiai paplitę minkšti kontaktiniai lęšiai, kadangi jų dioptrijų pasirinkimas yra labai didelis – nuo minus 20 iki plius 20, įprastai su 0,25 arba 0,5 dioptrijos intervalu. Tokie kontaktiniai lęšiai yra pagaminti iš daugiau kaip 150 medžiagų rūšių, leidžia akiai kvėpuoti ir yra nejuntami.

Kontaktinių lęšių rūšys

Kontaktiniai lęšiai skirstomi pagal nešiojimo režimą, paskirtį ir medžiagą, iš kurios jie pagaminti. Pagal nešiojimo režimą lęšiai gali būti vienadieniai, savaitiniai, dvisavaitiniai, mėnesiniai, trijų mėnesių ar nenutrūkstamo nešiojimo.

Būtina žinoti, kad vienadienius kontaktinius lęšius galima nešioti tik vieną dieną, nes medžiaga, iš kurios jie pagaminti, gali pradėti irti. Tokie lęšiai yra labai patogūs neturintiems laiko jais rūpintis, keliaujantiems, sportuojantiems žmonėms. Vienadieniai lęšiai nereikalauja jokių priežiūros priemonių - pasibaigus dienai juos reikia tiesiog išmesti ir kitą dieną įsidėti naujus.

Savaitiniai, dvisavaitiniai ar mėnesiniai lęšiai gali būti nešiojami tik dienomis, nakčiai pamerkiant juos į specialų valomąjį ir dezinfekuojantį tirpalą arba nepertraukiamai (neišsiimant net naktį). Naktį miegoti galima tik su tokiam nešiojimo režimui patvirtintais kontaktiniais lęšiais, tad įsitikinkite, kad jūsų lęšiai būtent tokie. Pasibaigus mėnesinių lęšių nešiojimo terminui privalu juos išmesti ir pirkti naujus, nes nešiojant lęšius ilgiau nei rekomenduojama didėja rizika patekti infekcijai, matomas vaizdas gali tapti daug prastesnis, o akiai gaunant mažiau deguonies, ši ima greičiau pavargti, parausta, jaučiamas nepatogumas. Plačiau apie kontaktinių lęšių priežiūrą.

Kontaktinių lęšių paskirtis

Kontaktinių lęšių paskirtis gali būti ne tik korekcinė, bet ir kosmetinė. Galima įsigyti spalvotus lęšius be dioptrijų, kurie paryškins arba pakeis jūsų akių spalvą. Korekcinę funkciją atliekantys spalvoti lęšiai gali būti astigmatiniai (astigmatizmui koreguoti) arba progresiniai, skirti žmonėms nuo 40 metų, kurie pataiso regėjimą tiek toliaregiams, tiek trumparegiams. Be to, turintiems senatvinę toliaregystę (presbiopiją) puikiai tinka multifokaliniai mėnesiniai kontaktiniai lęšiai.

Kontaktinių lęšių medžiaga

Pagal medžiagą, iš kurios yra pagaminti, kontaktiniai lęšiai skirstomi į silikoninius, hidrogelinius ir naujos kartos silikono-hidrogelio. Tokie minkštieji lęšiai yra populiariausi, nes jie gerokai sveikesni ir minkštesni nei įprasti hidrogeliniai. Jie praleidžia daugiau deguonies nei kiti lęšiai, o ir valyti juos paprasčiau dėl to, kad jų paviršius neleidžia kauptis apnašoms. Silikono-hidrogelio lęšiai yra tinkami jautresnes, sausas akis turintiems žmonėms. Šie lęšiai būna dvisavaitiniai, mėnesiniai, trijų mėnesių, su kai kuriais iš jų galima miegoti.

Svarbu žinoti

  • Prieš įsigijant pirmuosius kontaktinius lęšius, būtina apsilankyti pas gydytoją oftalmologą ar okulistą, kuris, patikrinęs jūsų regėjimą, nustatys, kokio stiprumo ir kitų parametrų (bazinės kreivės, diametro) lęšių jums reikia. Pirkite būtent jums nustatytų duomenų kontaktinius lęšius, jei norite, kad šie akyje nebūtų juntami, neplaukiotų, o regėjimo laukas būtų aiškus. Plačiau apie kontaktinių lęšių pasirinkimą.
  • Lęšiai yra skirti naudoti tik vienam žmogui, todėl nesidalinkite jais su niekuo, net jei nešiojate spalvotus kontaktinius lęšius be dioptrijų.
  • Jei jūsų lęšiai nėra skirti miegojimui, kiekvieną vakarą juos atsargiai išsiimkite ir nuplovę specialiu kontaktinių lęšių tirpalu padėkite į lęšiams skirtą konteinerį (dėkliuką) su švariu tirpalu, skirtu lęšiams laikyti. Taip lęšiai bus dezinfekuoti, dings apnašos ir kiti nešvarumai.
  • Darytis makiažą rekomenduojama įsidėjus lęšius, o valyti jį - išsiėmus. Purkšdami plaukų laką stenkitės kuo stipriau užsimerkti, kad chemikalai nepatektų ant lęšio ir šis neišsausėtų ar nesuskilinėtų. Jei visgi taip nutiko, pamerkite lęšius į jiems skirtą tirpalą ir palaukite, kol šie sugers drėgmę.
  • Pažeidus lęšio paviršių ar pajutus nenusivalančias apnašas, pakeiskite jį nauju.