Kontaktinių lęšių priežiūra

Pasirinkus ir įsigijus kontaktinius lęšius tampa aktualu jų teisinga priežiūra. Tik reguliariai ir tinkamai prižiūrimi kontaktiniai lęšiai išlaikys kokybę, užtikrins higieną, komfortą bei tarnaus kiek priklauso. Šiame puslapyje rasite svarbiausią informaciją kaip teisingai prižiūrėti kontaktinius lęšius. Jei tai jūsų pirmieji lęšiai, pirmiausia verta išmokti teisingai juos įsidėti ir išsiimti.

Svarbiausi dalykai, kuriuos verta įsiminti

  1. Visuomet prieš bet kokius veiksmus su kontaktiniais lęšiais įsitikinkite, kad jūsų rankos yra švarios ir sausos. Svarbu pažymėti, kad rankas geriausia plauti su skystu, bekvapiu muilu, kurio sudėtyje nėra detergentų, aliejų ar kvepalų. Gerai nusiplaukite rankas, kad ant jų neliktų muilo pėdsakų – jie gali pakenkti kontaktiniams lęšiams arba jūsų akims. Tuomet rankas gerai nusausinkite ir nusišluostykite rankšluosčiu, kuris ant rankų nepalieka mažų pūkelių.
  2. Visuomet pradėkite nuo tos pačios akies. Svarbu, kad su laiku išmoktumėte procedūrą pradėti nuo tos pačios akies. Pradžioje gali prireikti prisiversti visada pradėti nuo tos pačios akies, tačiau laikui bėgant išvystysite šį naudingą įprotį. Tai reikalinga tam, kad nemaišytumėte kontaktinių lęšių, nes kiekvienas iš jų paprastai turi atskirą rekomendaciją recepte.
  3. Visuomet išėmę kontaktinius juos gerai praplaukite ir praskalaukite. Plaukite ir dezinfekuokite kontaktinius lęšius bent kartą per dieną arba taip kaip nurodo jų gamintojas instrukcijoje. Tačiau visais atvejais praplauti yra būtina kuomet daugkartinio naudojimo kontaktinius lęšius išiimate.
  4. Kontaktinių lęšių ir jų dėkliukų plovimui niekada nenaudokite vandens iš krano. Vandenyje iš krano gali pasitaikyti sveikatai pavojingų mikroorganizmų, sukeliančių infekcijas. Vienas tokių mikroorganizmų yra Acanthamoeba, kuri sukelia akantamebiazę(lot. Acanthamoeba Keratitis). Ši infekcija gali sukelti labai rimtų problemų jūsų akims.
  5. Saugokite tirpalo buteliuko galiuką. Būkite atidūs ir jokiu būdu su kontaktinių lęšių tirpalo buteliuko galiuku nelieskite jokių paviršių, įskaitant ir savo kūno.
  6. Jei įmanoma, nelaikykite kontaktinių lęšių vonioje. Jau minėtoji bakterija Acanthamoeba ir dar viena – Pseudomonas, yra sutinkamos beveik visose gyvenamose patalpose, tačiau daugiausiai šių bakterijų galima rasti būtent vonios kambariuose.
  7. Niekada nenaudokite kontaktinių lęšių ilgiau nei prie jų nurodytas naudojimo terminas. Tai gali būti pavojinga jūsų akių sveikatai, nes ilgainius ant kontaktinių lęšių atsiranda maži įtrūkimai, kuriuos gali išnaudoti įvairios bakterijos.
  8. Visuomet išsiimkite kontaktinius lęšius prieš miegą (jei lęšių naudojimo instrukcija neleidžia su jais miegoti). Neišsiimant lęšių nakčiai, rizika susirgti mikrobiniu keratitu padidėja iki 20 kartų, tačiau šiandien pasiūloje jau yra lęšių, kurie leidžia su jais saugiai miegoti.

Kaip prižiūrėti dviejų savaičių ir mėnesinius kontaktinius lęšius

  1. Pripildykite abi kontaktinių lęšių dėkliuko talpas šviežiu dezinfekuojančiu tirpalu. Dėkliukas turi būti švarus, negalima naujo tirpalo maišyti su senojo likučiais!
  2. Išsiimkite kontaktinį lęšį ir jį gerai praplaukite. Išsiimkite vieną iš lęšių vadovaudamiesi mūsų patarimais kaip išsiimti kontaktinius lęšius. Atlikę visus šiuos žingsnius, būtinai nuplaukite jį specialiu tirpalu. Tai itin svarbu dėl higienos, nes tik specialūs tirpalai efektyviai pašalina įvairius lęšių nešvarumus, tokius kaip kosmetika, akių apnašos ir panašiai.
  3. Kontaktinį lęšį padėkite į delną ir patrinkite su keliais lašeliais tirpalo ir gerai praskalaukite lęšį dar kartelį. Paprastai lęšių gamintojai savo produktų instrukcijose nurodo kiek laiko reikia skalauti lęšį, būtina vadovautis šiais nurodymais.
  4. Įdėkite kontaktinį lęšį į švarų dėkliuką. Pabaigę plovimo procedūrą, įdėkite lęšį į dėkliuką ir dar užpilkite tirpalo. Dėkliukas turi būti švarus, negalima naujo tirpalo maišyti su senojo likučiais!
  5. Atlikite analogiškus žingsnius su kitu lęšiuku ir uždarykite dėkliuką. Tuomet galite palikti savo kontaktinius lęšius mirkti dėkliuke kai jų nenaudojate. Lęšius tirpale rekomenduojama laikyti bent 6 valandas, o geriausiai – per naktį. Tačiau kiekvienu atskiru atveju reiktų pasitinkslinti gamintojo instrukcijoje.

Kontaktinių lęšių dėkliuko priežiūra

  1. Ištuštinkite dėkliuką. Iš dėkliuko išpilkite seną tirpalą ir jį nusausinkite.
  2. Praskalaukite dėkliuką su naujų tirpalu.
  3. Leiskite dėkliukui pradžiūti palikdami jį apverstą ant švarios servetėlės.
  4. Reguliariai keiskite dėkliuką – ne rečiau nei kas mėnesį arba kas tris (žiūrėti gamintojo instrukciją). Naują galite išsirinkti bei įsigyti ir pas mus.

Į krepšelį