Į pradžią / Kaip pasirinkti kontaktinius lęšius

Kaip pasirinkti kontaktinius lęšius

Kontaktiniai lęšiai - tikrai puiki alternatyva akiniams, kurie dažnai trukdo aktyviam šiuolaikinio žmogaus laisvalaikiui, netinkamai pakeičia išvaizdą ir sukelia kitus nepatogumus.

Visi žinome, kad akinius pasirinkti yra nelengva. Bet atidžiau panagrinėję kontaktinių lęšių pasiūlą, matysime, kad ir lęšius išsirinkti nėra taip lengva. Žinoma, šiuo atveju išvengsime madingos ar prie veido tinkančios formos paieškų, bet atrasime kitus kriterijus, kuriuos teks išmokti suprasti.

Apsilankymas pas akių gydytoją dėl regos korekcijos

Pirmiausia, turėsime susiplanuoti laiką apsilankymui pas akių gydytoją (oftalmologą), kuris bus atsakingas už jūsų regos korekciją ir turės jums asmeniškai parinkti kontaktinių lęšių dioptrijas, išmatuoti jų diametrą (radius) ir nustatyti bazinę kreivę. Nors tai trys esminiai, bet tai toli gražu ne visi parametrai, kuriuos vertina, nustato ir regos korekcijos recepte įrašo oftalmologas.

Sferinis stiprumas (žymėjimas „PWR“) arba kontaktinių lęšių dioptrijos skiriasi nuo akinių dioptrijų. Paprastai kontaktiniai lęšiai turėtų būti šiek tiek silpnesni nei akiniai, nes akinių stiklų lęšiai tiesiog fiziškai yra toliau nuo akies. Tuo tarpu kontaktiniai lęšiai dedami ant akies paviršiaus, vadinasi jų minusas reikalingas mažesnis. Ši taisyklė galioja -3.00 ir didesnio stiprumo kontaktiniams lęšiams.

Trumparegystę turintiems pacientams akių gydytojai dažniausiai parenka „minusinių“ dioptrijų kontaktinius lęšius, o toliaregystę – „pliusinių“. Iš esmės, kuo didesnis dioptrijų skaičius, tuo silpnesnis yra regėjimas.Sergantiems astigmatizmu akių gydytojas papildomai nustato stiprumą (žymėjimas „CYL“) ir ašies cilindrinę (žymėjimas „AXE“).

Bazinė kreivė (žymėjimas „BC“) žymi akies obuolio išgaubos kampą ir atitinkamai kontaktinio lęšio gaubtumą. Lęšis negali ypač tvirtai prilipti prie akies (t.y. lęšio gaubtumas yra mažesnis nei reikia), nes tai neleistų pratekėti ašaroms. Tuo tarpu jei lęšio gaubtumas yra didesnis nei akies ir jis per silpnai prilimpa, tai dažniausiai sukelia nepatogumus ir nemalonų jausmą, nes kontaktiniai lęšiai ima lyg plaukioti akyje. Oftalmologas pagal pavyzdinį lęšį nustato bazinės kreivės gludimo laipsnį. Labiausiai tarp kontaktinių lęšių nešiotojų paplitusi bazinė kreivė (ant lęšių pakuotės žymima „BC“) yra 8.6.

Lęšio diametras (žymėjimas „DIA“) parodo lęšio dydį, kuris paprastai yra 14.0 mm. Bet pavyzdžiui spalvotų kontaktinių lęšių diametras gali būti ir 15.0 mm. Mažesnių akių savininkams tokie lęšiais gali būti nepatogūs, nes lęšis mirksint slankioja. Lęšis turėtų būti tiek didelis, kad lengvai ir visiškai uždengti akies rageną. Lęšio dydis negali iškraipyti ir tuo pačiu metu gerai priglusti.

Deguonies pralaidumas yra itin svarbus, kad akys galėtų kvėpuotų. Pralaidumas matuojamas Dk/t - kuo šis skaičius didesnis, tuo kontaktiniai lęšiai yra pralaidesni deguoniui. Optimalu kai šis rodiklis viršija 80. Vis tik, dalies prailginto nešiojimo lęšių pralaidumas gali siekti ir 175 Dk/t.

Vandens kiekis (vandeningumo lygis) tiesiogiai susijęs su deguonies pralaidumu - didesnis vandens kiekis kontaktinių lęšių sudėtyje užtikrina geresnį deguonies pralaidumą. Šiuolaikiniai kontaktiniai lęšiai dažnai turi ir 50–60 % vandens, todėl žmogaus akys deguonimi aprūpinamos efektyviau.

Kodėl svarbūs visi šie parametrai? Nes nuo teisingo nustatymo ar parinkimo priklauso jūsų regos korekcija ir komfortas - jei kontaktiniai lęšiai bus parinkti teisingai, jie bus patogūs ir tinkamai koreguos jūsų regą.

Tačiau tai toli gražu ne viskas. Kontaktiniai lęšiai skiriasi ne tik minėtais parametrais, kaina, bet ir nešiojimo trukme bei režimu. Be to, lęšiai yra skirtingų paskirčių ir pagaminti iš skirtingų medžiagų. Bet apie viską iš eilės.

Nešiojimo trukmė

Kontaktiniai lęšių nešiojimo trukmę sąlygoja jų sudėtis ir kiti parametrai. Pagal nešiojimo trukmę lęšiai skirstomi į šiuos tipus:

  • vienadieniai kontaktiniai lęšiai yra vienkartiniai, bet populiarūs dėl patogumo - jų nereikia kasdien dezinfekuoti. Rytę įsidėjus, vakare teks juos išsiimti ir išmesti. Pagrindinis jų privalumas (be vienkartinio naudojimo) yra tai, kad šie lęšiai užtikrina mažesnę akių sudirginimo ir bakterijų patekimo tikimybę. Juos dažniausiai rekomenduojama rinktis aktyvų gyvenimą gyvenantiems žmonės, kurie negali ar tiesiog nenori papildomai rūpintis kontaktinių lęšių priežiūra. Natūralu, kad pasirinkus vienadienius lęšius, nereiks rūpintis papildomais priedais, tokiais kaip jų dėklai ar tirpalai. Svarbu! Jei esate alergikas, lęšių tirpalai gali sukelti jautrumą.
  • dviejų savaičių arba vienos savaitės lęšiai gali būti nešiojami ne ilgiau nei 7 arba 14 kalendorinių dienų. Dvisavaitinius lęšius galima nešioti tik dieną (naktį juos reikia išsiimti), tuo tarpu vienos savaitės lęšiai gali būti nešiojami dieną ir naktį. Dažnai šios rūšies lęšiai yra pristatymi kaip optimalus pasirinkimas, nes per dvi savaites ant jų paviršiaus nespėja nusėsti didesnis kiekis baltymų apnašų, kurios potencialiai gali trikdyti matomumą ir sukelti diskomforto jausmą.
  • mėnesiniai lęšiai yra itin populiarūs dėl patogaus nešiojimo laiko, jį iš ties lengva skaičiuoti. Tinkamai prižiūrint už nedidelę kainą dažniausiai tarnauja visą mėnesį. Mėnesinius lęšius patartina nešioti ne ilgiau nei 8 - 12 valandų per parą. Svarbu vakare lęšius dezinfekuoti - išvalyti ir laikyti per naktį tirpale ne mažiau kaip 6 valandas. Skystį (tirpalą) rekomenduojama keisti kasdien nauju, nes jei naudosite seną, didėja tikimybė patekti infekcijai.

  • trijų ir šešių mėnesių kontaktiniai lęšiai yra mažiau populiarūs, bet ir jie atranda savo pirkėją. Šie lęšiai pagal reikalavimus yra artimi mėnesiniams. Juos dažniausiai renkasi žmonės turintys mažiau jautrias akis. Šie lęšiai paprastai yra storesni, juos lengviau išsiimti ir įsidėti, tačiau priežiūros reikalavimai yra tokie pat kaip ir mėnesinių lęšių (vakare juos būtina išimti, išvalyti ir naktį laikyti tirpale).

Nešiojimo režimas

Jau minėta, kad dalis kontaktinių lęšių gali būti nešiojami tik dieną, o kita dalis - dieną ir naktį. Tai ir yra kontaktinių lęšių nešiojimo režimas. Dieniniais lęšiais vadinami tie, kuriuos rekomenduojama nešioti tik dieną, prailginto nešiojimo - tie, kuriuos galima nešioti visą parą. Bet akių jautrumą ir galimybę lęšius nešioti visa parą visuomet turėtų įvertinti akių gydytojas. Be to, net jei kontaktinius lęšius jums galima nešioti visą mėnesį neišsiimant, rekomenduojama bent kartą per savaitę juos išvalyti ir palikti mirkti specialiame tirpale (dezinfekuoti).

Medžiagos

Kontaktiniai lęšiai paprastai gaminami iš hidrogelio, silikono ir silikono-hidrogelio. Hidrogelio kontaktiniai lęšiai atstovauja senesnei kartai, todėl po truputi užleidžia vietą rinkoje. Hidrogelis kaip cheminė medžiaga pasižymi tuo, kad per deguonį į akį patenka lęšiuose esantis vanduo. Kuo vandens daugiau, tuo lęšiai yra pralaidesni deguoniui ir tuo nešioti juos yra maloniau. Vis tik, tai nereiškia, kad didesnis vandens kiekis leidžia tokius lęšius naudoti ir naktį, todėl dažniausiai juos galima dėvėti ne ilgiau nei 12 valandų per parą. Tai viena esminių priežasčių dėl kurios hidrogelis yra labiau tinkamas vienadienių kontaktinių lęšių gamyboje.
Silikono-hidrogelio lęšiai laikomi naujos kartos lęšiais dėl 5 - 6 kartus didesnio deguonies pralaidumo. Toks laidumas pasiekiamas ne per vandenį, bet per silikoną. Naujausios kartos silikono-hidrogelio lęšiai pasižymi ypač dideliu vandens kiekiu ir deguonies pralaidumu, tai užtikrina šių lęšių suteikiamą komfortą jų nešiotojui. Be abejonės, jei esate alergiškas silikonui, jums rekomenduojama nešioti tik hidrogelio turinčius lęšius.

Specialios paskirties lęšiai

Be visų aukščiau minėtų pasiūloje rasite ir kitų rūšių kontaktinių lęšių. Vieni iš jų yra multifokaliniai arba progresiniai kontaktiniai lęšiai. Sulaukus 40 - 45 metų amžiaus žmonių akims tampa sudėtingiau susifokusuoti į artimai esančius objektus, ypač kuomet aplinka yra mažiau apšviesta. Taip pasireiškia senatvinė toliaregystė arba presbiopija. Būtent šių negalavimų kamuojamiems žmonėms ir padeda multifokaliniai (progresiniai) lęšiai. Dažnai šie lęšiai turi spalvotą atspalvį, dėl kurio yra aiškiai matomi dėkliuke ir ant piršto. Be to, multifokaliniai lęšiai turi specialų filtrą, kuris apsaugo nuo ultravioletinių spindulių.

Toriniai (astigmatiniai) lęšiai yra skirti žmonėms su astigmatizmu. Jie nėra vienintėlis pasirinkimas astigmatikams, bet vienas populiariausių pasirinkimų. Toriniai lęšiai pasižymi tuo, kad pakoreguoja trumparegystės ir toliaregystės sukeltus regos defektus ir eliminuoja regėjimo vaizdo iškraipymus.

Spalvoti kontaktiniai lęšiai yra estetinė akių išvaizdos korekcija, jokios regos korekcijos šie lęšiai neatlieka. Kitaip tariant, šie lęšiai išimtinai naudojami paryškinti arba pakoreguoti akių spalvą. Kiekvieno žmogaus akių spalva yra individuali, todėl norint pakeisti akių spalva, svarbu žinoti, kad pakeista spalva nebūtinai bus tokia kokia yra ant pakuotės. Tai lemia skirtingi mūsų akių atspalviai. Be to, jei apsisprendėte pabandyti spalvotus lęšius, prisiminkite, kad lengviau bus pakeisti šviesios spalvos akis į tamsią nei atvirkščiai. Žmonės dažnai ryžtasi pabandyti šiuos lęšius ypatingoms šventėms, tokioms kaip Helovinas, ar vakarėliams.

Universalaus recepto kuriuos tiksliai kontaktinius lęšius išsirinkti nėra. Dažniausiai tenka atidžiai išklausyti akių gydytojo patarimų ir išbandyti kelias jų rūšis kol randami tinkamiausi.